Hakkımızda

Hakkımızda

Rk Süt Ürünleri Lezzet öyküsü günümüzden 50 yıl öncesine dayanmaktadır. Kurucumuz İsmail Kaymak ve babası Sefer Kaymak 1963 yılında Çanakkale İli, Bayramiç İlçesi, Cazgirler Köyü’nde atlarla çevre köylerden topladıkları sütleri peynir yaparak Çanakkale’de pazarlamaya başlamışlardır. Burada peynirlerin beğeniyle tüketilmesi büyümeyi kaçınılmaz kılmıştır. İsmail Kaymak – Rafet Tınmaz ortaklığıyla günlük 3 ton kapasiteli bir mandıra kurarak beyaz peynir üretmeye başlamışlardır. Günlük 3 ton ile başlayan bu yolculuk, günümüzde kapasitesini 10 kat artırmıştır. Markamızı oluşturan RK’ nın açılımı; Rafet’in R’si , Kaymak’ın K’sı birleştirilerek oluşturulmuştur. Bugün RK Süt Ürünleri, İkinci kuşak tarafından ortaklık yapısı korunarak yoluna devam etmekte, Çanakkale Bölgesi ve İstanbul başta olmak üzere ülkemiz genelinde beğeniyle tüketilen, aranılan bir marka haline gelmiştir.

Kalite Politikamız

Kalite Politikamız

RK Süt Ürünleri, sadece Bayramiç Yöresi’ndeki köylerden topladığı sütlerle beyaz peynir üretimi yapmaktadır. Köylerde kurulan soğutma tanklarındaki soğuk sütler yine soğuk zincir bozulmadan çift katmanlı tanklarla üretim tesisine ulaştırılmaktadır.

Üretim tesislerinde gelen sütler, Gıda Uzmanları tarafından testleri yapılarak üretime alınmaktadır. Gelen sütlerin Bentley cihazları ile bakteri, somatik, protein, laktoz ve antibiyotik testleri yapılmaktadır. Standartlara uygun olmayan sütler üretime alınmamaktadır. RK Süt Ürünleri; ISO 9001:2008 kalite yönetim sistemi ve ISO 22000:2005 gıda güvenliği yönetim sistemine sahip bir işletmedir.